Neden Soft Blok?

Nano teknoloji ile mikronize alaşımlardan elde edilen Soft Blokların döküm ve diğer metal altyapı proseslerine göre artıları gerçekten inanılmaz. Kalite, Hafiflik, Esneklik, Kolaylık, Ekonomiklik vb… Ni-Cr Soft Blokta ortalama üye başı maliyet 1,50 € ve Co-Cr Soft Blokta ortalama üye başı maliyet 2,50 € olarak hesaplanmıştır.

Klasik döküm işlemleri ile yapılan altyapılarda döküm kalitesi, maliyet, eleman hataları, zaman kaybı, işçi sağlığı, stabilitenin sağlanamaması, kullanılan bir çok cihaz ve malzemeler ve benzeri birçok olumsuz etkenlerle sağlıklı üretim yapılamadığı bir gerçektir. Teknolojiye geçiş yapan laboratuvarlar Zirkon, Titanyum, Pmma, Peek ve benzeri malzemeler ile üretimde son derece başarılılar. Takıldıkları tek sorun metal altyapıda Döküm veya Lazer arasında kalan laboratuvarlar için en ideal çözüm SOFT BLOK‘tur. Zaten laboratuvarınızda kullandığınız bir CAD-CAM cihazınız varsa yatırım yapmanız gereken tek cihaz Soft metal fırınıdır. Gerekli cihazlara sahip değilseniz bile 2-3 personel maliyeti ile bu cihazlara sahip olabilirsiniz. Şu çok açık bir gerçektir ki teknolojiye geçen laboratuvarlar her geçen gün daha başarılı ve daha fazla müşteriye hitap ediyorlar. Teknolojiden Korkmamalısınız…

Önümüzdeki yıllarda hassas döküm yöntemi herhalukarda yerini Lazer ve soft bloklar ile metal altyapı üretmeye bırakacaktır. Bu geçiş Lazer sinterleme cihazlarında maddi olarak ciddi risk anlamına gelmektedir. Soft bloklarda ise Zirkon kazıma prosesine zaten adapte olmuş olan laboratuvarların sadece bir fırın satın alması ile çözülmüş olacaktır.

  1. Klasik dökümde Şalome veya indiksiyonla olsun son derece hassas olan alaşımlarımızın döküm derecelerini tam olarak ayarlayamazsınız. Soft Blok’ta ise 1 dereceyi bile ayarlamak mümkün.
  2. Klasik dökümde Santrafüj basıncına rağmen iç yapıda çok fazla boşluk oluşur. Soft blokta çok ince mikronize partikül boyutlu alaşım yüksek tonajlı ve izostatık preslendiğinden mükemmel bir alt yapı elde edersiniz.
  3. Nikelli ve Kobaltlı soft blokları ayrı makinalarda frelenmesi durumunda zirkon titanyum vb tozlarla karışmadığı sürece tümünü  ( blok atıkları ve frezeden çıkan tozlar dahil ) geri kazanmak mümkündür.
  4. Klasik dökümde çıkan hatalar kole uzatma çatlak kırık tamiri kaynak çubuğu ile yapılır ve kaynak çubuğu normal alaşımdan farklı oldugundan porselen uyumunda sorun yaşanırken, bu sistemle birebir aynı alaşımla restorasyon yapar ve uyum sorunu yaşamassınız. Cobaltlı ve nikelli ayrı ayrı restorasyon harçları mevcuttur.
  5. Uygun sinterleme fırını ve proğramları ile sinterlemesi tamamlanan işler manderenli tel fırça ile veya cila motoruna takılan küçük tel fırça ile fırçalanmalıdır. Bu fırça teli çelik tel olmalı kesinlikle pirinç veya sarı tel olmamalıdır. Aksi takdirde porselen uyumunuz bozulabilir.
  6. Bundan sonraki aşamalar aynen porselen çalışmaları ve alışkanlıklarınızla aynıdır.

SOFT BLOK – LAZER FARKI NEDİR?

Lazerde kullanılan alaşımlar nikelsiz dediğimiz Kobalt-Krom alaşımlarıdır. Bu alaşımlar Son derece sert olup hassas çalışma ve dikkat gerektirir. Çalışma esnasında kullanılan toz lar kumlama frezler oksidasyon problemleri porselen tutunmasında birçok etki gösterebilir. Lazerde katmanlı üretim ile sıcak soğuk geçişleri aralarda kılcal çatlak oluşumuna neden olabilir. Bunun çözümü lazerden çıkan işlerin ergime derecesine yakın bir derecede sinterlenmesi ile mümkündür ancak bu işlem deformasyonlara neden olabileceği için tercih edilmemektedir.

Soft bloklarda ise Lazerden daha ince olan partikül boyutları mükemmel pres ve izostatik sonucu iç yapıda bir prozite çatlak vb. etkenlere izin vermez. Tam olması gereken derecelerde Ni-Cr da 1230, Kobalt-Kromda ise 1280 li derecelerde ve tam bir gaz altında mükemmel bir sinterleme sağlanır. Sonuçta elde edilen ürün ister nikelli ister nikelsiz olsun lazere göre çok daha homojen bir yapıdadır. Kendi bünyenizde kendi cihazlarınızla, beklemeden hızlı bir üretim mümkündür. Maliyet olarakta daha caziptir.